مصاحبه معاونت علمی ریاست جمهوری با مدیریت عامل پندارکوشک ایمن

مصاحبه معاونت علمی ریاست جمهوری با مدیریت عامل پندارکوشک ایمن

زیرساخت کلید عمومی (PKI) مجموعه‌ای متشکل از سخت افزار، نرم‌افزار، افراد، سیاست‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای مدیریت، توزیع، استفاده، ذخیره و ابطال گواهی‌های دیجیتال است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با رشد روزافزون تعاملات الکترونیکی و اقبال به توسعه تجارت الکترونیکی، چالش اعتماد به «تعاملات الکترونیکی و صحت اسناد الکترونیکی مبادله شده» به‌عنوان چالش جدیدی در این عرصه مطرح است. اعتماد و امنیت در فضای مجازی نیازمند برخورداری از زیرساخت مطمئن و قابل‌اعتماد است که در نظام قانونی کشورهای به‌کارگیرنده پذیرفته شده باشد. امروزه رایج‌ترین و جامع‌ترین زیرساخت اعتماد در فضای مجازی، زیرساخت کلید عمومی (PKI) است.

اعتماد و امنیت در فضای مجازی با PKI 

زیرساخت کلید عمومی (Public Key Infrastructure) به بستر فراهم‌شده در کشورها جهت به‌کارگیری گواهی‌های الکترونیکی گفته می‌شود که شامل مجموعه‌ای از قوانین، سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها، استانداردها، سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و فرایندهاست.

رمزنگاری کلید عمومی تکنیک پنهانی است، تا کاربران را قادر به ارتباط امن بر روی یک شبکه عمومی ناامن سازد و به طور قابل اعتماد، هویت کاربر را با استفاده از امضای دیجیتال بررسی کند.
زیرساخت کلید عمومی (PKI)، یک سیستم برای ایجاد، ذخیره سازی و توزیع امضاهای دیجیتال است که به منظور بررسی یک کلید عمومی منحصربه‌فرد متعلق به نهاد خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرساخت کلید عمومی، گواهی‌های دیجیتال را که حاصل نگاشت کلیدهای عمومی به هویت افراد است، ایجاد کرده و این گواهی‌ها را در یک مخزن مرکزی، به طور امن نگهداری می‌کند و اگر لازم باشد، آنها را باطل می‌کند.

PKI پیش‌نیاز برقراری تعاملات تجاری و غیرتجاری الکترونیکی
محمد جواهری مدیر عامل شرکت پندار کوشک ایمن، میزان تولیدات شرکت را مبتنی بر سفارشات بازار خواند و گفت: مزایای استفاده از گواهی الکترونیکی در تعاملات الکترونیکی " اطمینان از دست‌نخوردگی اسناد مبادله شده"، " اطمینان از هویت شخص ارسال‌کننده" و اطمینان از انکارناپذیری تولید سند توسط تولیدکننده آن است، بنابراین PKI که بستر به‌کارگیری و مدیریت گواهی‌های الکترونیکی را در یک کشور فراهم می‌کند، پیش‌نیاز برقراری تعاملات تجاری و غیرتجاری الکترونیکی مطمئن در میان طرفین داخلی یا بین‌المللی است.

مدیر عامل این شرکت فناور بیان کرد: راهکارهای اصلی تأمین امنیت در دنیای دیجیتال، شباهت‌های قابل لمسی با دنیای غیر دیجیتال دارند. برای نمونه، وجود طرف سوم در معاملات امروزی مسئله‌ای عادی تلقی می‌شود؛ دفاتر ثبت اسناد و بنگاه‌های معاملاتی از این نمونه‌اند. این مراکز مورد اطمینان، در دنیای دیجیتال تحت عنوان PKI پدیدار شد. 
وی در ادامه افزود: PKIکاربران را قادر می‌سازد از یک شبکه عمومی ناامن مانند اینترنت به صورتی امن و خصوصی برای تبادلات اطلاعات استفاده کنند. این کار از طریق یک جفت کلید رمز عمومی و اختصاصی که از یک منبع مسئول و مورد اعتماد صادر شده و به اشتراک گذارده می‌شود انجام می گیرد. 
بحث فرار مغزها در کشور مطرح نیست، فرار کسب و کار ایده‌ها مطرح است.

جواهری حوزه کسب و کار IT را در کشور دگرگون خواند و گفت: بازار IT با دیگر حوزه‌ها به گونه ایی متفاوت‌تر عمل می‌کند، و در حال حاضر موضوع مورد بحث، فرار ایده‌ها و کسب و کار درکشور است. کشورهای خارجی دیگر به دنبال جذب نخبه‌ها ی کشور نیستند بلکه به دنبال استفاده از ایده‌های ناب فناورانه و یا ایده های فناورانه که تجاری سازی شده اند درکشورمان هستند. کشورهای بعضا توسعه یافته بدنبال این هستند که ایده ها و طرح های نوآورانه در سایر کشورها تجاری سازی شده و هزینه های آزمون و خطا را بگذرانند و بعد کسب و کار آنرا بتوانند جذب نمایند.وی در این راستا نقش معاونت در جلوگیری از فرار کسب و کار و ایده را مهم برشمرد و افزود: با توجه به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پاسداری از کسب و کارهای موفق به بلوغ ایده یاری رساند و بازار راه اندازی کسب و کار در کشور را رونق ببخشد.

وی در این راستا نقش معاونت در جلوگیری از فرار کسب و کار و ایده را مهم برشمرد و افزود: با توجه به نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پاسداری از کسب و کارهای موفق به بلوغ ایده یاری رساند و بازار راه اندازی کسب و کار در کشور را رونق ببخشد. 

منبع خبر وب سایت معاونت علمی ریاست جمهوری