مصاحبه مهندس شاهین نوروزی با ماهنامه شهر هوشمند

مصاحبه مهندس شاهین نوروزی با ماهنامه شهر هوشمند

شرکت پندار کوشک ایمن؛ شرکت تخصصی در حوزه زیرساخت کلید عمومی

بیش از 4 سال از تاسیس شرکت پندار کوشک ایمن می گذرد و متخصصین و کارشناسان شرکت با همت بالای خود، عزم راسخ کلیه محصولات سبد PKI را تولید کرده و محصولات جدید و نوآوری های متعددی را نیز به بازار معرفی کرده اند.

از بدو تأسیس، مأموریت شرکت پندار کوشک ایمن فعالیت در حوزه تخصصی زیر ساخت کلید عمومی (PKI) بوده است.تولید محصولات حوزه PKI، نوآوری محصولات در این حوزه،‌ سخت کوشی در حل مسائل فنی وتولید،‌ تجاری سازی اختراعات و پاسخ گویی به نیازمندی های بازار از شاخص ترین اهداف تیم پندار کوشک ایمن بوده است. به همین منظور برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این شرکت، گفت و گویی را با آقای نوروزی، مدیر عامل شرکت پندار کوشک ایمن ترتیب دادیم که در ادامه با هم می خوانیم.

 

لطفا خود را به صورت کامل معرفی کنید و بفرمایید این شرکت بر چه مبنایی تاسیس شده است؟

شرکت پندار کوشک ایمن یا به اختصار پندار در ابتدای سال ۱۳۹۰ تاسیس شده و تمرکز آن برروی پروژه های زیرساخت کلید عمومی و کارت هوشمند بوده است. این شرکت عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است و موفق به کسب جوایز مختلف از جشنواره های ملی شده است که تا کنون محصولات مختلفی برای رمزنگاری، امضای دیجیتال و گواهینامه الکترونیکی تولید کرده و چند اختراع و محصول ثبت شده دارد. همچنین باید گفت که این شرکت با تمرکز در رمزنگاری ، کارت هوشمند و انجام پروژه های تحقیق و توسعه، اقدام به جذب نیروهای علاقه مند و تربیت آنها در قالب کار گروهی کرده است و هم اکنون از تخصص خوبی در این رشته برخوردار است و توانسته قدم های بزرگی در خصوص استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک را در کشور انجام دهد.

لطفا برای مخاطبان ما از اهداف شرکت پندار کوشک ایمن بگویید.

این شرکت با هدف ارتقای سطح امنیت اطلاعات در حوزه فناوری کشور و همچنین بومی سازی دانش در حوزه نرم افزار و سخت افزارهای امنیتی تشکیل شده است. تمرکز اطلی فعالیت های شرکت به صورت تخصصی در حوزه زیرساخت کلید عمومی (PKI)  بوده که با انجام پروژه های بزرگ ملی جدیت خود را در این مسیر به اثبات رسانیده است. این شرکت تمامی زمینه های فنی و دانشی این حوزه را که شامل گواهینامه الکترونیکی، امضای دیجیتال، رمزنگاری، امنیت داده،‌ کارت هوشمند، توکن و سخت افزارهای امنیتی است را پوشش داده و مفتخر به آن است که توانسته محصولات متعددی را در اینحوزه تولید کند که این محصولات به لحاظ نوآوری و فن آفرینی موفق به کسب جوایز متعددی از چندین جشنواره ملی و بین المللی شده و تأییدیه های لازم را از آزمایشگاه های معتبر، کسب کرده است. در طراحی تمامی محصولات این شرکت، کیفیت بالای محصول و دقت عملکرد از اهمیت خاصی برخوردار بوده و تلاش شده است که صرفه جویی در هزینه های مشتری بخصوص در بخش پشتیبانی مدنظر قرار گیرد.

کلیه فعالیت های این شرکت بر مبنای پژوهش، تحقیق و توسعه انجام شده و هم اکنون نیز این شرکت در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، به عنوان یک شرکت دانش بنیان ثبت و مستقر شده است. این شرکت علاوه بر طراحی،‌ تولید، ارائه سیستم های تخصصی و محصولات اساسی و پایه در حوزه زیرساخت کلید عمومی،‌تا کنون ارائه چندین کارگاه تخصصی،‌تهیه مقالات علمی،‌ ثبت چند اختراع در حوزه زیرساخت کلید عمومی و امضای دیجیتال را در کارنامه خود دارد. تمامی محصولات این شرکت تولید داخل کشور بوده و دارای پشتیبانی فنی کامل هستند.

بخش پشتیبانی این شرکت با به کارگیریتمامی پشتوانه علمی و فنی خود می کوشد تا بالاترین سطح کیفی خدمات را به مشتریان ارائه کند.در این راستا استفاده از نوان نیروهای کارآزموده و متخصص، ابزارها و سازوکارهای مکانیزه در پاسخگویی به مشتریان و البته سرعت عمل در پاسخگویی از شاخصه های این واحد محسوب میشوند. از دیگر فعالیت های این شرکت طراحی و برگزاری دوره های آموزشی در زمینه امنیت، رمزنگاری و زیرساخت کلید عمومی است. این امر ضمن فرهنگسازی، ارتقای سطح دانش مدیران و کارشناسان کشور موجب طراحی مدل معماری دقیقی برای پوشش کامل نیازمندی ها خواهد بود.

از نظر شما مهمترین فعالیت شرکت پندار کوشک ایمن در ۴ سال اخیر چیست؟

مهمترین و بارزترین فعالیت شرکت تشکیل یک تیم حرفه ای با تربیت نیروی متخصص، تولید محصولات تخصصی و نوآورانه در حوزه زیر ساخت کلید عمومی و کارت هوشمند بوده است.

یکی دیگر از فعالیت های این شرکت بومی سازی بسیاری از تجهیزات و خدمات امنیت سایبری توسط تیم کارشناسی شرکت که به کمک آن پروژه های متعدد ملی توسط این شرکت انجام شده است.

 

لطفا بفرمایید که شرکت شما برای رسیدن به اهداف خود با چه شرکت ها و یا سازمان هایی همکاری های لازم را دارد؟

ما برای رسیدن به اهداف خود اول ا ز همه توانستیم زمینه همکاری با رقبای خود را ایجادکرده و حتی با آنها محصول مشترک تولید نمودیم دوم اینکه توانستیم ارزیابی و استانداردهای سازمان بالادستی را پاس کرده و محصولات خود را از نظر کیفی به استانداردهای لازم برسانیم ضمن اینکه با حضور موثر خودمان در اتحادیه تولید کنندگان صنعت افتا و سازمان نظام صنفی و کمیسیون افتا سازمان نظام صنفی و سازمان پدافند غیر عامل و مرکز راهبردی افتا حضوری موثر در تببین سیاست های این صنعت در کشور داشته باشیم.

 

برای مخاطبان ما بفرمایید که شرکت شما برای بهتر شدن فعالیت خودتا کنون چه اقداماتی را انجام داده است؟

مهمترین اقدام ما این بود تلاش کردیم در لبه دانش با اطلاع و مطالعه حوزه تخصصی خود و دنبال کردن دانش در این حوزه از روند پیشرفت علم و تکنولوژی اطلاع حاصل کنیم.

برای بهتر شدن فعالیت شرکت بویژه در خصوص افزایش کیفیت محصول، واحد تست و ارزیابی محصول شرکت را توسعه داده ایم و از افراد برجسته ای در این مورد استفاده شده است. همچنین در خصوص کارهای شرکت تلاش کردیم با مکانیزه کردن هزینه های شرکت را کاهش داده و در خصوص مشتریان تلاش کردیم با سیستم های ارتباط با مشتری در سریعترین زمان ممکن به درخواست ها و سوالات آنان پاسخ دهیم.

 

آیا ما در آینده شاهد دستاوردهای جدید این شرکت خواهیم بود؟

صد در صد ،یک شرکت دانش بنیان نمی تواند حرکت و پیشرفتی نداشته باشد.ما در شرکت پندار کوشک ایمن نه تنها در حوزه تولید محصولات جدید در حوزه تخصصی خود بلکه در خصوص بازکردن بازار جدید و کاربرد PKI‌ در حوزه های متفاوت، به دستاوردهای جدیدی فکر می کنیم.

 

به عنوان آخرین سوال بفرمایید چشم‌انداز شرکت پندار کوشک ایمن در ۱۰ سال آینده چیست؟

محورهای مهم در چشم انداز آینده، ما تبدیل شدن به بزرگترین شرکت در زمینه زیر ساخت کلید عمومی، کارت هوشمند در کشور و بی نیاز سازی صنعت فناوری اطلاعات کشور از به کارگیری تجهیزات خارجی در حوزه استناد پذیری اسناد و عملیات الکترونیک است.

در انتها این را نباید فراموش کرد که با استفاده از محصولات و راهکار های آماده شرکت پندار کوشک ایمن می توان پروژه زیر ساخت کلید عمومی خود را در کمترین زمان به پایان رساند. از صرف هزینه های هنگفت بپرهیز و پروژه زیرساخت کلید عمومی خود را با هزینه معقول، مناسب جهت خرید تجهیزات و دانش فنی ، اجرا کرد.

همچنین با استفاده از دانش فنی و محصولات بومی، سطح بالاتری از امنیت را به دست آورد و پروژه خود را با کیفیتی بالاتر به اجرا رساند. تمامی محصولات پندار کوشک ایمن،تولید بومی و مبتنی بر دانش فنی کارشناسان داخلی بوده و از پشتیبانی کامل و 24 ساعته برخوردار است.