مدیرعامل پندار کوشک ایمن در سمینار زیرساخت کلیدعمومی:

مدیرعامل پندار کوشک ایمن در سمینار زیرساخت کلیدعمومی:

امنیت و اعتماد دو بال حرکت سیستمها در سازمان ها هستند

سمینار در سالن آمفی تئاتر ساختمان شماره 2معاونت تحقیق و توسعه سازمان صدا و سیما واقع در خیابان ولیعصر، جام جم، مرکز همایشهای بین المللی با ارائه اقای نوروزی از ساعت 10 الی 12 برگزار شد.

مهندس شاهین نوروزی، مدیرعامل شرکت پندار کوشک ایمن در سمینار "زیرساخت کلید عمومی" که در معاونت تحقیق و توسعه سازمان صدا و سیما برگزار شد، گفت: ارکان مثلث امنیت، محرمانگی، تمامیت و پایداری سرویس است و هدف از ایجاد امنیت و هزینه های نرم افزاری و سخت افزاری و مغز افزاری لزوما افزودن قابلیت اعتماد به یک سیستم یا سرویس است منظور مدیران ارشد از ایجاد امنیت اعتماد پذیری همین است.

وی افزود: امنیت یک ساختار فنی است اما اعتماد پایه‌های حقوقی و قانونی دارد و با توجه به اینکه قوانین این حوزه از قوانین کشورهای پیشرفته ترجمه شده است، در این زمینه قابلیت پیگیری حقوقی و قضایی را به جرایم احتمالی اضافه می‌کند.

نوروزی ادامه داد: ارکان زیرساخت کلید عمومی شامل محرمانگی، تمامیت، انکار ناپذیری و اصالت سنجی و احراز هویت است و با توجه به اینکه در یک سیستم قابل اعتماد که ایتمهای محرمانگی و تمامیت وانکار ناپذیری و حراز هویت را دارد، ایتم محرمانگی به عنوان زیر مجموعه مشترک زیر ساخت کلید عمومی و امنیت می‌تواند از هر کدام بطور جداگانه تامین گردد اما چنانچه از جانب زیرساخت کلید عمومی تامین گردد موارد قانونی و حقوقی را نیز در بر میگیرد و قابلیت تعقیب حقوقی پیدا می‌کند.

وی با طرح این سؤال که با توجه به اینکه پایداری جزو ایتم های زیرساخت کلید عمومی نیست چگونه یک سیستم از ان بهره میبرد، گفت: گاهی لازم است در هنگام ایجاد حملات، سرویس را از پایداری خارج کرد تا اطلاعات سایر فاکتورهای زیرساخت کلید عمومی و اعتماد را حفظ کنند.

نوروزی در بخش دیگری از این سمینار با اشاره به امضای الکترونیک و مفاهیم کلید عمومی و کلید خصوصی گفت: نحوه ذخیره کلید خصوصی در کارت ملی هوشمند افراد و توکن و همچنین امضای دیجیتال با کلید خصوصی و رمز گشایی با کلید عمومی همان شخص است. همه کلیدهای عمومی در دایرکتوری PKD   منحصر به فرد و در داخل سخت افزار خود شخص ایجاد میشود و سخت افزار ابتدا از طریق احراز هویت یک(رمز) یا دو( رمز و اثر انگشت) فاکتوره شخص را شناسایی میکند و سپس قابلیت امضای دیجیتال فعال میگردد.